Cellkonsens ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 322 418 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 23 100 | 345 694 | 101 726 | 22 635 | 111 965 |
| Summa anläggningstillgångar | — | 636 290 | 1 081 590 | 1 724 356 | 1 742 149 |
| Summa tillgångar | 23 100 | 981 984 | 1 183 316 | 1 746 991 | 1 854 114 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 4 000 | 373 801 | 263 773 | 467 742 | 444 437 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | 267 706 | 462 536 |
| Summa skulder | 4 000 | 373 801 | 263 773 | 735 448 | 981 673 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −5 900 | 589 083 | 703 360 | 375 000 | 170 898 |
| Summa eget kapital | 19 100 | 608 183 | 919 543 | 1 011 543 | 872 441 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 0 | 1 245 000 | 1 747 000 | 1 113 000 | 1 324 000 |
| Rörelseresultat | −5 700 | 740 928 | 884 527 | 92 109 | 237 512 |
| Resultat före skatt | −5 900 | 740 497 | 885 558 | 472 590 | 217 126 |
| Årets resultat | −5 900 | 589 083 | 703 360 | 375 000 | 170 898 |
| Personalkostnader | — | 352 411 | 654 668 | 843 864 | 866 855 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 392 000 | 283 000 | 310 000 | 322 418 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Cellkonsens AB
Översikt
Cellkonsens AB (org.nr 559316-2992) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Täby. Bransch enligt SCB: specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus (SNI 86222).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 324 000 kr, vilket är 19,0 % mer än året innan (1 113 000 kr). Årets resultat 2026 var en vinst på 170 898 kr (12,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 324 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 1 854 114 kr och det egna kapitalet 872 441 kr (soliditet 47,1 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 322 418 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.