Bergåsa Padel ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 16 797 | 72 859 | 202 682 | 255 690 | 226 531 |
| Summa anläggningstillgångar | 240 000 | 1 235 409 | 2 137 545 | 2 666 434 | 2 689 249 |
| Summa tillgångar | 256 797 | 1 308 268 | 2 340 227 | 2 922 124 | 2 915 780 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 199 299 | 1 214 443 | 181 746 | 870 637 | 524 399 |
| Långfristiga skulder | — | — | 2 000 000 | 1 975 820 | 2 166 370 |
| Summa skulder | 199 299 | 1 224 443 | 2 206 746 | 2 846 457 | 2 716 769 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 7 498 | 26 327 | 49 656 | −57 814 | 123 343 |
| Summa eget kapital | 57 498 | 83 825 | 133 481 | 75 667 | 199 011 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 58 000 | 93 000 | 592 000 | 522 000 | 632 000 |
| Rörelseresultat | 9 603 | 43 000 | 75 368 | −82 858 | 165 203 |
| EBITDA | — | 43 245 | 109 632 | −30 857 | 236 915 |
| Resultat före skatt | 9 603 | 33 112 | 59 679 | −57 814 | 139 631 |
| Årets resultat | 7 498 | 26 327 | 49 656 | −57 814 | 123 343 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | 245 | 34 264 | 52 001 | 71 712 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Bergåsa Padel AB
Översikt
Bergåsa Padel AB (org.nr 559316-0491) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Södertälje. Bransch enligt SCB: drift av sporthallar, idrottsplatser och andra sportanläggningar (SNI 93119).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 632 000 kr, vilket är 21,1 % mer än året innan (522 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 81,7 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 123 343 kr (19,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 915 780 kr och det egna kapitalet 199 011 kr (soliditet 6,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.