CM Restauranggrupp ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2021/22 | 2022/23 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 143 265 | 169 817 | 71 876 | 221 353 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | 36 000 | 18 000 |
| Summa tillgångar | 143 265 | 169 817 | 107 876 | 239 353 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 1 384 | 54 509 | 500 204 | 529 737 |
| Långfristiga skulder | 128 141 | 100 000 | 0 | — |
| Summa skulder | 129 525 | 154 509 | 500 204 | 529 737 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −116 260 | 1 568 | −407 636 | 101 944 |
| Summa eget kapital | 13 740 | 15 308 | −392 328 | −290 384 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 254 000 | 415 000 | 567 000 | 68 000 |
| Rörelseresultat | −115 832 | 7 389 | −401 704 | −101 186 |
| EBITDA | — | — | −391 704 | −91 986 |
| Resultat före skatt | −116 260 | 1 568 | −407 636 | 101 944 |
| Årets resultat | −116 260 | 1 568 | −407 636 | 101 944 |
| Personalkostnader | 100 203 | 75 694 | 187 688 | 27 217 |
| Avskrivningar | — | — | 10 000 | 9 200 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: CM Restauranggrupp AB
Översikt
CM Restauranggrupp AB (org.nr 559316-0343) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Skövde. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 68 000 kr, vilket är 88,0 % mindre än året innan (567 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 35,5 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 101 944 kr (150 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 4 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2025.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2025 (−290 384 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (25 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-26. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.