Mariann Hansson Gynekolog ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 400 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 657 518 | 1 150 723 | 924 768 | 551 292 | 783 187 |
| Summa anläggningstillgångar | — | 135 000 | 300 000 | 425 000 | 480 000 |
| Summa tillgångar | 657 518 | 1 285 723 | 1 224 768 | 976 292 | 1 263 187 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 237 558 | 484 786 | 437 436 | 150 160 | 256 302 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 238 445 | 484 786 | 437 436 | 150 160 | 256 302 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 394 073 | 381 864 | 361 395 | 238 800 | 480 753 |
| Summa eget kapital | 419 073 | 800 937 | 787 332 | 826 132 | 1 006 885 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 647 999 | 1 373 951 | 1 483 099 | 783 200 | 976 228 |
| Rörelseresultat | 496 312 | 482 901 | 438 639 | 278 285 | 597 328 |
| Resultat före skatt | 496 312 | 481 535 | 455 633 | 300 810 | 605 366 |
| Årets resultat | 394 073 | 381 864 | 361 395 | 238 800 | 480 753 |
| Personalkostnader | 116 716 | 826 760 | 970 948 | 434 181 | 281 599 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | — | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 375 000 | 200 000 | 300 000 | 400 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Mariann Hansson Gynekolog AB
Översikt
Mariann Hansson Gynekolog AB (org.nr 559315-4569) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Gunnarsbyn. Bransch enligt SCB: specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus (SNI 86221).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 976 228 kr, vilket är 24,6 % mer än året innan (783 200 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 10,8 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 480 753 kr (49,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 976 228 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 263 187 kr och det egna kapitalet 1 006 885 kr (soliditet 79,7 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 400 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.