MX Transport & Logistik ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2024 | 2025 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 170 539 | 3 917 343 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — |
| Summa tillgångar | 170 539 | 3 917 343 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 58 041 | 2 301 033 |
| Långfristiga skulder | 0 | 680 833 |
| Summa skulder | 58 041 | 2 981 866 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 99 528 | 822 978 |
| Summa eget kapital | 112 498 | 935 477 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 127 000 | 18 119 000 |
| Rörelseresultat | 123 522 | 1 610 441 |
| Resultat före skatt | 123 522 | 1 099 040 |
| Årets resultat | 99 528 | 822 978 |
| Personalkostnader | 0 | 1 662 805 |
| Avskrivningar | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 0 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: MX Transport & Logistik AB
Översikt
MX Transport & Logistik AB (org.nr 559314-9809) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Malmö. Bransch enligt SCB: vägtransport, godstrafik (SNI 49410).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 18 119 000 kr, vilket är 14 167 % mer än året innan (127 000 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 822 978 kr (4,5 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2025: 3 (året innan: 0). Nettoomsättningen per anställd var 6 039 667 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 917 343 kr och det egna kapitalet 935 477 kr (soliditet 23,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.