Gummesons Fordonsservice ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 350 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 898 000 | 4 558 000 | 6 423 000 | 7 874 000 |
| Årets resultat | 185 322 | 321 332 | 611 109 | 1 123 337 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 793 056 | 1 293 770 | 1 545 061 | 2 277 222 |
| Summa skulder | 454 060 | 633 441 | 823 623 | 1 082 448 |
| Summa eget kapital | 338 996 | 660 329 | 721 438 | 1 194 774 |
| Anställda | 1 | 2 | 3 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | 200 000 | 300 000 | 350 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Gummesons Fordonsservice AB
Översikt
Gummesons Fordonsservice AB (org.nr 559314-4446) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Sala. Bransch enligt SCB: allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar (SNI 95311).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 7 874 000 kr, vilket är 22,6 % mer än året innan (6 423 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 39,5 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 1 123 337 kr (14,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 3. Nettoomsättningen per anställd var 2 624 667 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 277 222 kr och det egna kapitalet 1 194 774 kr (soliditet 52,5 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 350 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.