Starrarps Nygårds Lantbruk ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 699 000 | 743 000 | 810 000 | 962 791 |
| Årets resultat | 623 386 | −8 786 | 191 863 | 31 937 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 1 150 100 | 1 626 478 | 1 954 504 | 2 077 673 |
| Summa skulder | 327 647 | 812 811 | 1 011 453 | 1 102 684 |
| Summa eget kapital | 822 453 | 813 667 | 943 051 | 974 989 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Starrarps Nygårds Lantbruk AB
Översikt
Starrarps Nygårds Lantbruk AB (org.nr 559314-0469) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Vollsjö. Bransch enligt SCB: blandat jordbruk (SNI 01500).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 962 791 kr, vilket är 18,9 % mer än året innan (810 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 11,3 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 31 937 kr (3,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 481 396 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 077 673 kr och det egna kapitalet 974 989 kr (soliditet 46,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.