North Modding Company ABAktiv

559313-8406AktiebolagRegistrerat 2021MALUNG

Finansiell översikt

11 733 000 kr+2,0%
Omsättning 2025/26
+193,6%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2021/22–2025/26
05 mn10 mn15 mn2021/222022/232023/242024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
05 mn10 mn15 mn2021/222022/232023/242024/252025/26

Utdelning

från årsredovisningen
2025/26

Föreslagen utdelning 2 850 000 kr.

Historik
2025/262 850 000 kr
2024/254 500 000 kr
2023/24200 000 kr
Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
2021/222022/232023/242024/252025/26
Nettoomsättning157 9641 233 0002 426 00011 506 00011 733 000
Årets resultat78 854423 435529 5004 774 9943 798 933
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar129 118872 7751 790 1099 853 20211 727 911
Summa skulder25 264345 486733 3214 221 4206 797 195
Summa eget kapital103 854527 2891 056 7885 631 7824 930 716
Anställda—1233
Föreslagen utdelning——200 0004 500 0002 850 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: North Modding Company AB

Översikt

North Modding Company AB (org.nr 559313-8406) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Malung.

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 11 733 000 kr, vilket är 2,0 % mer än året innan (11 506 000 kr). Från 2022 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 194 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 3 798 933 kr (32,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 3. Nettoomsättningen per anställd var 3 911 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 11 727 911 kr och det egna kapitalet 4 930 716 kr (soliditet 42,0 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 2 850 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.