Hyrhem Norden 1 ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 697 384 | 245 349 | 295 137 | 93 297 |
| Summa anläggningstillgångar | 10 633 826 | 10 548 290 | 10 385 190 | 10 222 090 |
| Summa tillgångar | 11 331 210 | 10 793 639 | 10 680 327 | 10 315 387 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 389 444 | 490 470 | 665 160 | 514 327 |
| Långfristiga skulder | 10 821 230 | 10 265 918 | 9 971 690 | 9 651 958 |
| Summa skulder | 11 239 821 | 10 756 388 | 10 636 850 | 10 166 285 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 66 389 | −104 138 | 6 226 | 105 625 |
| Summa eget kapital | 91 389 | 37 251 | 43 477 | 149 102 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 988 000 | 909 000 | 1 045 000 | 1 150 000 |
| Rörelseresultat | 244 032 | 189 702 | 586 758 | 633 174 |
| EBITDA | 380 356 | 352 802 | 749 858 | 796 274 |
| Resultat före skatt | 84 401 | −104 138 | 6 226 | 110 507 |
| Årets resultat | 66 389 | −104 138 | 6 226 | 105 625 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 136 324 | 163 100 | 163 100 | 163 100 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Hyrhem Norden 1 AB
Översikt
Hyrhem Norden 1 AB (org.nr 559313-1237) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Malmö. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 150 000 kr, vilket är 10,0 % mer än året innan (1 045 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 5,2 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 105 625 kr (9,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 10 315 387 kr och det egna kapitalet 149 102 kr (soliditet 1,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.