Kastell & Laval ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2023Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2023
| 2021 | 2022 | 2023 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 77 877 | 80 754 | 39 980 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — |
| Summa tillgångar | 77 877 | 80 754 | 39 980 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 48 604 | 50 172 | 24 687 |
| Långfristiga skulder | — | — | — |
| Summa skulder | 48 604 | 50 172 | 24 687 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 4 273 | 1 309 | −197 289 |
| Summa eget kapital | 29 273 | 30 582 | 15 293 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 130 934 | 468 686 | 314 312 |
| Rörelseresultat | 5 381 | 3 154 | −196 853 |
| Resultat före skatt | 5 381 | 3 140 | −197 289 |
| Årets resultat | 4 273 | 1 309 | −197 289 |
| Personalkostnader | — | 52 219 | 525 547 |
| Avskrivningar | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | — | — | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Kastell & Laval AB
Översikt
Kastell & Laval AB (org.nr 559312-9181) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Adress Saknas. Bransch enligt SCB: byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2023 var 314 312 kr, vilket är 32,9 % mindre än året innan (468 686 kr). Från 2021 till 2023 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 54,9 % per år. Räkenskapsåret 2023 gav en förlust på 197 289 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2023: 2. Nettoomsättningen per anställd var 157 156 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2023 var balansomslutningen 39 980 kr och det egna kapitalet 15 293 kr (soliditet 38,3 %).
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2023.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.