MTP Bygg Malung ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 449 227 | 256 219 | 228 995 | 214 850 | 476 101 |
| Summa anläggningstillgångar | 74 326 | 167 750 | 168 025 | 116 825 | 70 921 |
| Summa tillgångar | 523 553 | 423 969 | 397 020 | 331 675 | 547 022 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 441 348 | 172 521 | 120 085 | 106 538 | 194 484 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 441 348 | 221 596 | 169 160 | 106 538 | 194 484 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 57 205 | 120 168 | 25 487 | −2 723 | 127 401 |
| Summa eget kapital | 82 205 | 202 373 | 227 860 | 225 137 | 352 538 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 400 379 | 1 916 157 | 1 160 763 | 536 347 | 1 239 768 |
| Rörelseresultat | 72 320 | 195 011 | 29 463 | −53 893 | 162 693 |
| EBITDA | 91 994 | 228 587 | 77 513 | −2 693 | 213 019 |
| Resultat före skatt | 72 253 | 146 829 | 32 096 | −2 723 | 160 212 |
| Årets resultat | 57 205 | 120 168 | 25 487 | −2 723 | 127 401 |
| Personalkostnader | 398 134 | 632 286 | 584 954 | 175 405 | 535 093 |
| Avskrivningar | 19 674 | 33 576 | 48 050 | 51 200 | 50 326 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: MTP Bygg Malung AB
Översikt
MTP Bygg Malung AB (org.nr 559312-2863) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Malung. Bransch enligt SCB: tillverkning av monteringsfärdiga trähus (SNI 16231).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 239 768 kr, vilket är 131 % mer än året innan (536 347 kr). Från 2022 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 3,0 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 127 401 kr (10,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 239 768 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 547 022 kr och det egna kapitalet 352 538 kr (soliditet 64,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.