AB Örebro ElmontageAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2026
| 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 5 331 726 | 3 988 628 | 5 925 057 | 7 854 421 |
| Summa anläggningstillgångar | 985 590 | 1 168 182 | 763 565 | 834 535 |
| Summa tillgångar | 6 317 316 | 5 156 810 | 6 688 622 | 8 688 956 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 3 893 974 | 3 284 474 | 3 663 427 | 5 796 425 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 4 714 368 | 3 551 474 | 4 325 468 | 6 900 493 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 733 618 | 2 388 | 757 818 | 975 310 |
| Summa eget kapital | 1 602 948 | 1 605 336 | 2 363 154 | 1 788 463 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 16 823 000 | 19 670 000 | 21 631 000 | 24 259 000 |
| Rörelseresultat | 1 237 340 | −534 788 | 1 350 628 | 1 676 321 |
| EBITDA | 1 531 762 | −172 874 | 1 755 245 | 2 074 002 |
| Resultat före skatt | 937 982 | 24 048 | 962 108 | 1 238 996 |
| Årets resultat | 733 618 | 2 388 | 757 818 | 975 310 |
| Personalkostnader | 3 735 233 | 5 226 363 | 5 121 715 | 6 210 189 |
| Avskrivningar | 294 422 | 361 914 | 404 617 | 397 681 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 8 | 8 | 8 | 9 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: AB Örebro Elmontage
Översikt
AB Örebro Elmontage (org.nr 559311-2427) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Örebro. Bransch enligt SCB: elinstallationer (SNI 43210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 24 259 000 kr, vilket är 12,1 % mer än året innan (21 631 000 kr). Från 2023 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 13,0 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2023–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 975 310 kr (4,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 9 (året innan: 8). Nettoomsättningen per anställd var 2 695 444 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 8 688 956 kr och det egna kapitalet 1 788 463 kr (soliditet 20,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.