HVM2 Holding ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 180 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
| 2021 | 2022 | 2023 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 18 656 | 3 882 | 14 960 | 625 | 21 838 | 9 666 |
| Summa anläggningstillgångar | 377 363 | 820 863 | 907 363 | 899 347 | 1 221 013 | 1 352 013 |
| Summa tillgångar | 396 019 | 824 745 | 922 323 | 899 972 | 1 242 851 | 1 361 679 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 366 113 | 119 605 | 38 205 | 18 072 | 24 738 | 24 738 |
| Långfristiga skulder | 11 250 | 0 | — | — | — | — |
| Summa skulder | 377 363 | 119 605 | 38 205 | 18 072 | 24 738 | 24 738 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −6 344 | 686 484 | 253 978 | −2 218 | 536 213 | 498 828 |
| Summa eget kapital | 18 656 | 705 140 | 884 118 | 881 900 | 1 218 113 | 1 336 941 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −6 344 | −2 266 | −21 022 | −2 218 | −3 912 | −1 172 |
| Resultat före skatt | −6 344 | 686 484 | 253 978 | −2 218 | 536 213 | 498 828 |
| Årets resultat | −6 344 | 686 484 | 253 978 | −2 218 | 536 213 | 498 828 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 125 000 | 380 000 | 180 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: HVM2 Holding AB
Översikt
HVM2 Holding AB (org.nr 559308-4154) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Helsingborg. Bransch enligt SCB: holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner (SNI 64212).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2026 hade företaget ingen nettoomsättning. Årets resultat 2026 var en vinst på 498 828 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 1 361 679 kr och det egna kapitalet 1 336 941 kr (soliditet 98,2 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 180 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.