I goda äpplens lag ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2026Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 37 164 | 97 552 | 82 215 | 263 626 | 187 906 |
| Summa anläggningstillgångar | 30 888 | 19 121 | 17 187 | 7 833 | 87 719 |
| Summa tillgångar | 68 051 | 116 673 | 99 402 | 271 459 | 275 625 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 41 369 | 34 447 | 18 952 | 61 317 | 45 471 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | 200 000 |
| Summa skulder | 41 369 | 34 447 | 18 952 | 61 317 | 245 471 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 1 682 | 55 544 | −1 776 | 129 692 | −179 988 |
| Summa eget kapital | 26 682 | 82 226 | 80 450 | 210 142 | 30 154 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 35 203 | 134 549 | 137 589 | 442 340 | 528 112 |
| Rörelseresultat | 6 098 | 69 996 | −1 175 | 164 144 | −175 432 |
| EBITDA | 10 511 | 81 763 | 10 759 | 173 498 | −163 988 |
| Resultat före skatt | 2 118 | 69 996 | −732 | 163 706 | −179 988 |
| Årets resultat | 1 682 | 55 544 | −1 776 | 129 692 | −179 988 |
| Personalkostnader | — | — | 26 113 | 84 634 | 424 782 |
| Avskrivningar | 4 413 | 11 767 | 11 934 | 9 354 | 11 444 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | 0 | 0 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: I goda äpplens lag AB
Översikt
I goda äpplens lag AB (org.nr 559308-3313) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Malmö. Bransch enligt SCB: juice- och safttillverkning (SNI 10320).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 528 112 kr, vilket är 19,4 % mer än året innan (442 340 kr). Från 2022 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 96,8 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2026). Räkenskapsåret 2026 gav en förlust på 179 988 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 2 (året innan: 0). Nettoomsättningen per anställd var 264 056 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 275 625 kr och det egna kapitalet 30 154 kr (soliditet 10,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.