Tjust Riv & Sanering ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 200 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 293 207 | 498 578 | 1 246 024 | 890 209 | 997 929 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | 47 496 | 35 622 |
| Summa tillgångar | 293 207 | 498 578 | 1 246 024 | 937 705 | 1 033 551 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 81 357 | 159 485 | 188 496 | 52 749 | 55 547 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 81 357 | 249 485 | 548 496 | 412 749 | 415 547 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 186 850 | 224 093 | 643 685 | 67 428 | 253 048 |
| Summa eget kapital | 211 850 | 249 093 | 697 528 | 524 956 | 618 004 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 813 000 | 2 531 000 | 3 646 000 | 1 144 000 | 1 532 000 |
| Rörelseresultat | 235 365 | 372 324 | 1 073 809 | 69 104 | 315 320 |
| EBITDA | — | — | — | 80 978 | 327 194 |
| Resultat före skatt | 235 365 | 282 358 | 811 177 | 86 979 | 321 660 |
| Årets resultat | 186 850 | 224 093 | 643 685 | 67 428 | 253 048 |
| Personalkostnader | 349 487 | 578 964 | 689 118 | 642 961 | 710 205 |
| Avskrivningar | — | — | — | 11 874 | 11 874 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | 186 850 | 195 250 | 240 000 | 160 000 | 200 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Tjust Riv & Sanering AB
Översikt
Tjust Riv & Sanering AB (org.nr 559306-3919) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Västervik. Bransch enligt SCB: sanering, efterbehandling av jord och vatten samt annan verksamhet för föroreningsbekämpning (SNI 39000).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 532 000 kr, vilket är 33,9 % mer än året innan (1 144 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 17,2 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 253 048 kr (16,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 532 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 033 551 kr och det egna kapitalet 618 004 kr (soliditet 59,8 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 200 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.