Barbershop Västermalm ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 730 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 456 651 | 285 516 | 725 719 | 1 431 995 | 1 095 806 |
| Summa anläggningstillgångar | 566 860 | 563 499 | 504 573 | 370 103 | 235 633 |
| Summa tillgångar | 1 023 511 | 849 015 | 1 230 292 | 1 802 098 | 1 331 439 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 966 737 | 794 663 | 814 815 | 783 209 | 526 317 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 966 737 | 794 663 | 814 815 | 944 531 | 526 317 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −43 226 | −377 422 | 361 125 | 442 090 | 722 555 |
| Summa eget kapital | 56 774 | 54 352 | 415 477 | 857 567 | 805 122 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 171 000 | 1 405 000 | 2 287 000 | 3 287 000 | 3 738 000 |
| Rörelseresultat | −39 607 | −375 107 | 363 241 | 705 185 | 751 823 |
| EBITDA | −9 663 | −255 746 | 497 711 | 839 655 | 886 293 |
| Resultat före skatt | −43 226 | −377 422 | 361 125 | 541 785 | 911 042 |
| Årets resultat | −43 226 | −377 422 | 361 125 | 442 090 | 722 555 |
| Personalkostnader | 137 968 | 1 178 606 | 1 274 797 | 1 482 475 | 1 829 926 |
| Avskrivningar | 29 944 | 119 361 | 134 470 | 134 470 | 134 470 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 2 | 3 | 3 | 4 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 730 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Barbershop Västermalm AB
Översikt
Barbershop Västermalm AB (org.nr 559306-3760) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: frisörer och barberare (SNI 96210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 738 000 kr, vilket är 13,7 % mer än året innan (3 287 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 116 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 722 555 kr (19,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 4 (året innan: 3). Nettoomsättningen per anställd var 934 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 331 439 kr och det egna kapitalet 805 122 kr (soliditet 60,5 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 730 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.