Tumbash ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 57 981 | 20 256 | 60 493 | 80 945 | 360 715 |
| Summa anläggningstillgångar | 16 341 | 13 073 | 109 805 | 86 537 | 82 486 |
| Summa tillgångar | 74 322 | 33 329 | 170 298 | 167 482 | 443 201 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 117 345 | 124 813 | 150 015 | 141 627 | 19 773 |
| Långfristiga skulder | — | — | 152 156 | 141 132 | 406 178 |
| Summa skulder | 117 345 | 124 813 | 302 171 | 282 759 | 425 951 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −68 023 | −48 461 | −140 389 | 16 596 | 11 814 |
| Summa eget kapital | −43 023 | −91 484 | −131 873 | −115 277 | 17 250 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 85 000 | 931 004 | 876 725 | 1 522 341 | 1 455 259 |
| Rörelseresultat | −68 023 | −48 201 | −125 673 | 74 686 | 67 787 |
| EBITDA | — | −44 933 | −122 405 | 97 954 | 91 055 |
| Resultat före skatt | −68 023 | −48 461 | −140 389 | 16 596 | 11 814 |
| Årets resultat | −68 023 | −48 461 | −140 389 | 16 596 | 11 814 |
| Personalkostnader | — | 275 462 | 214 455 | 284 833 | 304 131 |
| Avskrivningar | — | 3 268 | 3 268 | 23 268 | 23 268 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 2 | 1 | 1 | 2 |
| Föreslagen utdelning | 0 | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Tumbash AB
Översikt
Tumbash AB (org.nr 559306-3224) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Varberg. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 455 259 kr, vilket är 4,4 % mindre än året innan (1 522 341 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 103 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 11 814 kr (0,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2 (året innan: 1). Nettoomsättningen per anställd var 727 630 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 443 201 kr och det egna kapitalet 17 250 kr (soliditet 3,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.