Total Måleri i Nässjö ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 631 627 | 978 841 | 885 190 | 919 123 | 1 897 144 |
| Summa anläggningstillgångar | 180 606 | 417 050 | 93 423 | 102 344 | 108 712 |
| Summa tillgångar | 812 233 | 1 395 891 | 978 613 | 1 021 467 | 2 005 856 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 229 775 | 612 149 | 873 336 | 954 190 | 1 396 623 |
| Långfristiga skulder | 264 195 | 524 015 | 0 | — | — |
| Summa skulder | 579 970 | 1 162 164 | 873 336 | 954 190 | 1 515 623 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 207 263 | 1 464 | −128 450 | −38 000 | 422 956 |
| Summa eget kapital | 232 263 | 233 727 | 105 277 | 67 277 | 490 233 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 532 766 | 2 665 409 | 3 700 000 | 6 112 000 | 6 356 000 |
| Rörelseresultat | 347 847 | −57 739 | −151 111 | −36 004 | 616 586 |
| EBITDA | 392 999 | 41 812 | −144 817 | −12 290 | 646 705 |
| Resultat före skatt | 261 222 | 2 261 | −128 450 | −38 000 | 496 677 |
| Årets resultat | 207 263 | 1 464 | −128 450 | −38 000 | 422 956 |
| Personalkostnader | 549 157 | 1 657 529 | 2 498 549 | 3 649 776 | 3 837 471 |
| Avskrivningar | 45 152 | 99 551 | 6 294 | 23 714 | 30 119 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 2 | 4 | 5 | 6 | 7 |
| Föreslagen utdelning | 0 | 0 | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Total Måleri i Nässjö AB
Översikt
Total Måleri i Nässjö AB (org.nr 559305-1864) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Nässjö. Bransch enligt SCB: måleriarbeten (SNI 43341).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 6 356 000 kr, vilket är 4,0 % mer än året innan (6 112 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 42,7 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 422 956 kr (6,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 7 (året innan: 6). Nettoomsättningen per anställd var 908 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 005 856 kr och det egna kapitalet 490 233 kr (soliditet 24,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.