Obbola bygg ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
föreslagenIngen utdelning föreslogs.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 331 928 | 433 814 | 793 711 | 932 574 | 1 423 090 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | 50 813 | 337 106 | 259 252 |
| Summa tillgångar | 331 928 | 433 814 | 844 524 | 1 269 680 | 1 682 342 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 251 348 | 286 390 | 489 844 | 546 181 | 611 144 |
| Långfristiga skulder | — | — | 49 139 | 213 037 | 153 037 |
| Summa skulder | 251 348 | 306 390 | 558 983 | 842 218 | 1 042 181 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 55 580 | 46 844 | 158 117 | 141 921 | 462 699 |
| Summa eget kapital | 80 580 | 127 424 | 285 541 | 427 462 | 640 161 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 991 514 | 1 113 563 | 1 800 657 | 2 423 241 | 3 108 914 |
| Rörelseresultat | 71 050 | 82 145 | 204 618 | 251 322 | 789 431 |
| EBITDA | — | — | 216 025 | 292 080 | 867 285 |
| Resultat före skatt | 71 050 | 61 097 | 200 979 | 181 376 | 583 859 |
| Årets resultat | 55 580 | 46 844 | 158 117 | 141 921 | 462 699 |
| Personalkostnader | 187 818 | 413 728 | 355 972 | 371 205 | 555 034 |
| Avskrivningar | — | — | 11 407 | 40 758 | 77 854 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | 250 000 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Obbola bygg AB
Översikt
Obbola bygg AB (org.nr 559305-1690) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Obbola. Bransch enligt SCB: tillverkning av köksinredningar (SNI 31004).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 3 108 914 kr, vilket är 28,3 % mer än året innan (2 423 241 kr). Från 2022 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 33,1 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 462 699 kr (14,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 3 108 914 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 1 682 342 kr och det egna kapitalet 640 161 kr (soliditet 38,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.