Noble Vision ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 54 424 | 367 822 | 171 079 | 454 164 | 600 963 |
| Summa anläggningstillgångar | 763 190 | 610 552 | 1 204 488 | 971 870 | 1 219 252 |
| Summa tillgångar | 817 614 | 978 374 | 1 375 567 | 1 426 034 | 1 820 215 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 57 367 | 535 897 | 611 707 | 494 015 | 510 438 |
| Långfristiga skulder | 740 000 | 0 | 218 587 | 17 698 | 286 478 |
| Summa skulder | 797 367 | 535 897 | 830 294 | 511 713 | 796 916 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −124 753 | 422 230 | 102 796 | 369 048 | 108 978 |
| Summa eget kapital | 20 247 | 442 477 | 545 273 | 914 321 | 1 023 299 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 870 000 | 4 154 000 | 5 362 000 | 5 515 000 | 7 347 000 |
| Rörelseresultat | −124 734 | 499 444 | 127 262 | 479 094 | 226 699 |
| EBITDA | — | 652 082 | 333 226 | 791 712 | 699 317 |
| Resultat före skatt | −124 753 | 499 420 | 129 413 | 465 464 | 139 039 |
| Årets resultat | −124 753 | 422 230 | 102 796 | 369 048 | 108 978 |
| Personalkostnader | 318 457 | 1 432 816 | 2 297 250 | 2 185 669 | 2 883 051 |
| Avskrivningar | — | 152 638 | 205 964 | 312 618 | 472 618 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 3 | 3 | 3 | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Noble Vision AB
Översikt
Noble Vision AB (org.nr 559304-2467) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Skogås. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 7 347 000 kr, vilket är 33,2 % mer än året innan (5 515 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 70,5 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 108 978 kr (1,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2023: 3. Nettoomsättningen per anställd var 1 787 333 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 820 215 kr och det egna kapitalet 1 023 299 kr (soliditet 56,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.