NTS Niltons Takservice ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 179 547 | 398 157 | 964 191 | 275 153 | 485 623 |
| Summa anläggningstillgångar | 10 495 | 7 346 | 465 103 | 453 033 | 358 892 |
| Summa tillgångar | 190 042 | 405 503 | 1 429 294 | 728 186 | 844 515 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 111 220 | 80 810 | 247 588 | 122 919 | 112 453 |
| Långfristiga skulder | — | 60 000 | 400 719 | 400 719 | 300 995 |
| Summa skulder | 111 220 | 140 810 | 648 307 | 523 638 | 413 448 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 53 822 | 185 871 | 516 295 | −576 439 | 226 519 |
| Summa eget kapital | 78 822 | 264 693 | 780 987 | 204 548 | 431 067 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 274 752 | 2 091 214 | 3 829 243 | 3 109 458 | 2 427 025 |
| Rörelseresultat | 69 478 | 234 639 | 646 516 | −575 607 | 227 840 |
| EBITDA | — | 237 788 | 682 587 | −539 537 | 228 889 |
| Resultat före skatt | 69 478 | 234 639 | 648 629 | −576 439 | 226 519 |
| Årets resultat | 53 822 | 185 871 | 516 295 | −576 439 | 226 519 |
| Personalkostnader | 1 041 920 | 1 481 953 | 2 566 502 | 2 841 184 | 1 544 456 |
| Avskrivningar | — | 3 149 | 36 071 | 36 070 | 1 049 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 2 | 3 | 4 | 3 | 4 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: NTS Niltons Takservice AB
Översikt
NTS Niltons Takservice AB (org.nr 559303-7871) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Segeltorp. Bransch enligt SCB: takarbeten av plåt (SNI 43411).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 427 025 kr, vilket är 21,9 % mindre än året innan (3 109 458 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 17,5 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 226 519 kr (9,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 4 (året innan: 3). Nettoomsättningen per anställd var 606 756 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 844 515 kr och det egna kapitalet 431 067 kr (soliditet 51,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.