ALLT Åkeri 2021 ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | — | — | 274 150 | 561 189 | 1 381 051 |
| Summa anläggningstillgångar | 149 600 | 149 804 | 246 040 | 1 779 885 | 1 675 937 |
| Summa tillgångar | 149 600 | 149 804 | 520 190 | 2 341 074 | 3 056 988 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | — | — | 444 019 | 1 284 369 | 1 618 899 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 0 | 0 | 444 019 | 1 484 369 | 1 918 899 |
| Aktiekapital | 248 440 | 246 710 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −98 840 | 1 934 | −178 666 | 780 534 | 281 384 |
| Summa eget kapital | 149 600 | 149 804 | 76 171 | 856 705 | 1 138 089 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 349 675 | 1 309 762 | 1 847 703 | 18 844 745 | 22 571 542 |
| Rörelseresultat | −98 840 | 1 934 | −178 698 | 1 154 964 | 563 742 |
| EBITDA | −68 920 | 1 934 | −167 938 | 1 367 119 | 880 030 |
| Resultat före skatt | −98 840 | 1 934 | −178 666 | 942 806 | 379 254 |
| Årets resultat | −98 840 | 1 934 | −178 666 | 780 534 | 281 384 |
| Personalkostnader | 231 110 | 521 722 | 906 931 | 3 177 382 | 5 079 284 |
| Avskrivningar | 29 920 | 0 | 10 760 | 212 155 | 316 288 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 1 | 2 | 8 | 11 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: ALLT Åkeri 2021 AB
Översikt
ALLT Åkeri 2021 AB (org.nr 559302-0802) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Mörarp. Bransch enligt SCB: vägtransport, godstrafik (SNI 49410).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 22 571 542 kr, vilket är 19,8 % mer än året innan (18 844 745 kr). Från 2022 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 183 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 281 384 kr (1,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 11 (året innan: 8). Nettoomsättningen per anställd var 2 051 958 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 3 056 988 kr och det egna kapitalet 1 138 089 kr (soliditet 37,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.