Magnus Bengtsson Invest ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2024
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 9 369 | 2 935 | 26 763 | 15 010 |
| Summa anläggningstillgångar | 5 989 | 9 114 | 9 114 | 1 321 768 |
| Summa tillgångar | 15 358 | 12 049 | 35 877 | 1 336 778 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 2 500 | 2 500 | 10 587 | 87 277 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 2 500 | 2 500 | 10 587 | 87 277 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −12 142 | −3 309 | 15 741 | 1 224 211 |
| Summa eget kapital | 12 858 | 9 549 | 25 290 | 1 249 501 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 20 000 | 191 000 |
| Rörelseresultat | −12 173 | −3 340 | 16 007 | 182 560 |
| Resultat före skatt | −12 142 | −3 309 | 16 146 | 1 261 851 |
| Årets resultat | −12 142 | −3 309 | 15 741 | 1 224 211 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Magnus Bengtsson Invest AB
Översikt
Magnus Bengtsson Invest AB (org.nr 559301-8038) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Helsingborg. Bransch enligt SCB: förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare (SNI 64994).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 191 000 kr, vilket är 855 % mer än året innan (20 000 kr). Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2024). Årets resultat 2024 var en vinst på 1 224 211 kr (641 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 1 336 778 kr och det egna kapitalet 1 249 501 kr (soliditet 93,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.