Lotus Entreprenad ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 402 200 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 2 282 423 | 2 000 283 | 1 778 508 | 2 339 667 | 2 604 231 |
| Summa anläggningstillgångar | 347 683 | 2 649 183 | 3 109 883 | 3 043 583 | 3 667 732 |
| Summa tillgångar | 2 630 106 | 4 649 466 | 4 888 391 | 5 383 250 | 6 271 963 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 706 788 | 965 269 | 647 826 | 545 370 | 610 888 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 706 788 | 965 269 | 1 042 826 | 940 370 | 1 005 888 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 1 898 318 | 1 948 429 | 941 368 | 1 431 314 | 1 603 195 |
| Summa eget kapital | 1 923 318 | 3 684 197 | 3 845 565 | 4 442 880 | 5 266 075 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 4 858 000 | 5 524 000 | 4 737 000 | 4 195 000 | 5 243 000 |
| Rörelseresultat | 2 391 361 | 2 293 665 | 1 578 062 | 1 570 468 | 2 023 061 |
| EBITDA | 2 507 978 | 2 375 865 | 1 648 362 | 1 640 768 | 2 103 889 |
| Resultat före skatt | 2 391 195 | 2 422 667 | 1 185 599 | 1 762 407 | 2 028 910 |
| Årets resultat | 1 898 318 | 1 948 429 | 941 368 | 1 431 314 | 1 603 195 |
| Personalkostnader | 1 392 450 | 2 314 933 | 2 197 245 | 1 715 885 | 1 884 205 |
| Avskrivningar | 116 617 | 82 200 | 70 300 | 70 300 | 80 828 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 2 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Föreslagen utdelning | 187 550 | 780 000 | 834 000 | 780 000 | 402 200 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Lotus Entreprenad AB
Översikt
Lotus Entreprenad AB (org.nr 559301-7717) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Täby. Bransch enligt SCB: andra bygginstallationer (SNI 43240).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 5 243 000 kr, vilket är 25,0 % mer än året innan (4 195 000 kr). Från 2022 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 1,9 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 1 603 195 kr (30,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 3. Nettoomsättningen per anställd var 1 747 667 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 6 271 963 kr och det egna kapitalet 5 266 075 kr (soliditet 84,0 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 402 200 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.