Bårhult 1:141 Lokal ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 600 | 32 251 | 60 327 | 71 307 | 101 085 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 161 086 | 1 124 806 | 1 100 652 | 1 064 372 | 1 028 092 |
| Summa tillgångar | 1 161 686 | 1 157 057 | 1 160 979 | 1 135 679 | 1 129 177 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 326 810 | 331 315 | 388 334 | 400 009 | 400 349 |
| Långfristiga skulder | 780 306 | 739 050 | 690 546 | 625 290 | 565 472 |
| Summa skulder | 1 107 116 | 1 070 365 | 1 078 880 | 1 025 299 | 965 821 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −45 430 | 32 122 | −4 593 | 28 281 | 52 976 |
| Summa eget kapital | 54 570 | 86 692 | 82 099 | 110 380 | 163 356 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 5 176 | 120 924 | 65 996 | 142 273 | 160 754 |
| Rörelseresultat | −42 633 | 65 616 | 31 060 | 86 024 | 103 903 |
| EBITDA | −13 609 | 101 896 | 55 214 | 122 304 | 140 183 |
| Resultat före skatt | −45 430 | 32 122 | −4 593 | 31 399 | 66 726 |
| Årets resultat | −45 430 | 32 122 | −4 593 | 28 281 | 52 976 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 29 024 | 36 280 | 24 154 | 36 280 | 36 280 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Bårhult 1:141 Lokal AB
Översikt
Bårhult 1:141 Lokal AB (org.nr 559300-3329) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Mölnlycke. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 160 754 kr, vilket är 13,0 % mer än året innan (142 273 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 136 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 52 976 kr (33,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 129 177 kr och det egna kapitalet 163 356 kr (soliditet 14,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-26. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.