Stargazing ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 200 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 041 398 | 1 450 789 | 1 306 033 | 1 425 095 | 1 750 601 |
| Summa anläggningstillgångar | 149 332 | 117 328 | 221 764 | 189 760 | 400 964 |
| Summa tillgångar | 1 190 730 | 1 568 117 | 1 527 797 | 1 614 855 | 2 151 565 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 537 088 | 846 576 | 721 576 | 527 018 | 701 633 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 566 420 | 875 908 | 750 908 | 556 350 | 730 965 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 599 310 | 247 899 | 284 681 | 481 616 | 762 095 |
| Summa eget kapital | 624 310 | 692 209 | 776 889 | 1 058 505 | 1 420 600 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 506 786 | 2 053 883 | 2 238 791 | 2 256 640 | 2 417 722 |
| Rörelseresultat | 789 389 | 317 743 | 365 341 | 583 029 | 189 938 |
| EBITDA | 800 057 | 349 747 | 397 345 | 615 033 | 226 940 |
| Resultat före skatt | 759 423 | 317 504 | 365 746 | 622 293 | 979 260 |
| Årets resultat | 599 310 | 247 899 | 284 681 | 481 616 | 762 095 |
| Personalkostnader | 536 127 | 1 356 705 | 1 360 521 | 1 100 680 | 1 461 819 |
| Avskrivningar | 10 668 | 32 004 | 32 004 | 32 004 | 37 002 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | 180 000 | 200 000 | 200 000 | 400 000 | 200 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Stargazing AB
Översikt
Stargazing AB (org.nr 559300-1067) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Gällö. Bransch enligt SCB: konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 417 722 kr, vilket är 7,1 % mer än året innan (2 256 640 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 12,5 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 762 095 kr (31,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 2 417 722 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 151 565 kr och det egna kapitalet 1 420 600 kr (soliditet 66,0 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 200 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.