JoMar Bygg ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenIngen utdelning föreslogs.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 406 471 | 619 530 | 670 014 | 437 517 | 744 826 |
| Summa anläggningstillgångar | 91 667 | 144 017 | 0 | 116 250 | 57 328 |
| Summa tillgångar | 498 138 | 763 547 | 670 014 | 553 767 | 802 154 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 287 421 | 377 139 | 516 999 | 381 790 | 701 426 |
| Långfristiga skulder | 54 179 | 199 | 119 630 | 88 876 | 74 |
| Summa skulder | 341 600 | 377 338 | 636 629 | 470 666 | 701 500 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 131 538 | 279 671 | −202 824 | 49 717 | 17 553 |
| Summa eget kapital | 156 538 | 386 209 | 33 385 | 83 101 | 100 654 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 780 399 | 3 134 932 | 3 671 815 | 3 665 428 | 4 161 675 |
| Rörelseresultat | 174 145 | 360 053 | −198 047 | 67 004 | 20 448 |
| EBITDA | 202 478 | 361 786 | −198 047 | 90 254 | 28 020 |
| Resultat före skatt | 171 207 | 356 572 | −202 824 | 49 717 | 17 553 |
| Årets resultat | 131 538 | 279 671 | −202 824 | 49 717 | 17 553 |
| Personalkostnader | 1 376 920 | 1 613 252 | 2 356 989 | 2 050 562 | 2 306 696 |
| Avskrivningar | 28 333 | 1 733 | 0 | 23 250 | 7 572 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 4 | 6 | 6 | 4 | 5 |
| Föreslagen utdelning | 50 000 | 150 000 | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: JoMar Bygg AB
Översikt
JoMar Bygg AB (org.nr 559299-8677) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Handen. Bransch enligt SCB: byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 4 161 675 kr, vilket är 13,5 % mer än året innan (3 665 428 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 2,4 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 17 553 kr (0,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 5 (året innan: 4). Nettoomsättningen per anställd var 832 335 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 802 154 kr och det egna kapitalet 100 654 kr (soliditet 12,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.