Vitsand i Norr ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2025
| 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 136 400 | 120 973 | 142 118 |
| Summa anläggningstillgångar | 75 000 | 74 471 | 72 900 |
| Summa tillgångar | 211 400 | 195 444 | 215 000 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 44 382 | 6 063 | 13 057 |
| Långfristiga skulder | — | — | — |
| Summa skulder | 44 382 | 6 063 | 13 039 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −27 639 | 22 364 | 12 580 |
| Summa eget kapital | 167 018 | 189 381 | 201 961 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | −1 | 68 799 | 43 000 |
| Rörelseresultat | −27 660 | 13 725 | 12 297 |
| EBITDA | −27 660 | 21 350 | 19 922 |
| Resultat före skatt | −27 639 | 22 364 | 13 134 |
| Årets resultat | −27 639 | 22 364 | 12 580 |
| Personalkostnader | 0 | 19 635 | 2 526 |
| Avskrivningar | 0 | 7 625 | 7 625 |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | 0 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Vitsand i Norr AB
Översikt
Vitsand i Norr AB (org.nr 559299-5897) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Skellefteå. Bransch enligt SCB: specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus (SNI 86102).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 43 000 kr, vilket är 37,5 % mindre än året innan (68 799 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 12 580 kr (29,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 43 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 215 000 kr och det egna kapitalet 201 961 kr (soliditet 93,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.