JS Balg Byggservice ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 373 824 | 563 858 | 322 110 | 479 844 | 460 925 |
| Summa anläggningstillgångar | 157 101 | 119 101 | 81 101 | 43 101 | 5 101 |
| Summa tillgångar | 530 925 | 682 959 | 403 211 | 522 945 | 466 026 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 212 297 | 259 471 | 135 020 | 212 487 | 273 212 |
| Långfristiga skulder | 190 000 | 190 000 | 65 032 | 5 899 | 5 899 |
| Summa skulder | 435 797 | 481 971 | 200 052 | 229 986 | 284 212 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 70 128 | 105 860 | 2 171 | 89 800 | −111 145 |
| Summa eget kapital | 95 128 | 200 988 | 203 159 | 292 959 | 181 814 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 257 000 | 1 821 000 | 1 474 000 | 1 996 000 | 1 710 000 |
| Rörelseresultat | 122 132 | 125 178 | −29 599 | 126 576 | −117 240 |
| EBITDA | 155 031 | 163 178 | 8 401 | 164 576 | −79 240 |
| Resultat före skatt | 88 632 | 126 266 | 3 788 | 115 218 | −111 145 |
| Årets resultat | 70 128 | 105 860 | 2 171 | 89 800 | −111 145 |
| Personalkostnader | 840 216 | 1 419 847 | 1 105 448 | 1 280 108 | 1 360 438 |
| Avskrivningar | 32 899 | 38 000 | 38 000 | 38 000 | 38 000 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: JS Balg Byggservice AB
Översikt
JS Balg Byggservice AB (org.nr 559299-0484) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Varberg. Bransch enligt SCB: byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 710 000 kr, vilket är 14,3 % mindre än året innan (1 996 000 kr). Från 2022 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 8,0 % per år. Räkenskapsåret 2026 gav en förlust på 111 145 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 2. Nettoomsättningen per anställd var 855 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 466 026 kr och det egna kapitalet 181 814 kr (soliditet 39,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.