belarteSTUDIO ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 183 279 | 1 422 372 | 1 672 876 | 5 836 126 | 8 917 190 |
| Summa anläggningstillgångar | 4 156 156 | 3 500 787 | 2 787 918 | 6 909 350 | 7 349 503 |
| Summa tillgångar | 4 339 435 | 4 923 159 | 4 460 794 | 12 745 476 | 16 266 693 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 892 795 | 1 725 073 | 1 718 306 | 7 444 483 | 4 163 742 |
| Långfristiga skulder | 3 349 405 | 2 760 874 | 835 468 | 0 | 2 309 275 |
| Summa skulder | 4 242 200 | 4 485 947 | 2 553 774 | 8 444 483 | 10 473 017 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −1 927 765 | 339 977 | 1 769 808 | 2 393 972 | 4 692 684 |
| Summa eget kapital | 97 235 | 437 212 | 1 907 020 | 4 300 993 | 5 793 676 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 223 000 | 4 727 000 | 11 310 000 | 20 552 000 | 37 598 000 |
| Rörelseresultat | −1 844 181 | 486 004 | 2 006 682 | 4 155 947 | 9 192 932 |
| EBITDA | −1 493 498 | 1 198 873 | 2 719 551 | 4 943 384 | 10 608 501 |
| Resultat före skatt | −1 927 765 | 339 977 | 1 862 532 | 3 077 977 | 6 014 550 |
| Årets resultat | −1 927 765 | 339 977 | 1 769 808 | 2 393 972 | 4 692 684 |
| Personalkostnader | 605 755 | 1 416 859 | 3 310 225 | 5 111 856 | 8 590 621 |
| Avskrivningar | 350 683 | 712 869 | 712 869 | 787 437 | 1 415 569 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 4 | 6 | 9 | 12 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: belarteSTUDIO AB
Översikt
BelarteSTUDIO AB (org.nr 559298-6136) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Borås. Bransch enligt SCB: tapettillverkning (SNI 17240).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 37 598 000 kr, vilket är 82,9 % mer än året innan (20 552 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 260 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 4 692 684 kr (12,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 12 (året innan: 9). Nettoomsättningen per anställd var 3 133 167 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 16 266 693 kr och det egna kapitalet 5 793 676 kr (soliditet 35,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.