Cetti ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2023Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2023
| 2021 | 2022 | 2023 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 50 043 | 4 848 899 | 5 994 610 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — |
| Summa tillgångar | 50 043 | 4 848 899 | 5 994 610 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 11 565 | 781 924 | 2 866 856 |
| Långfristiga skulder | — | — | — |
| Summa skulder | 11 565 | 781 924 | 2 866 857 |
| Aktiekapital | 25 000 | 29 111 | 29 111 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 13 478 | −1 491 553 | −939 222 |
| Summa eget kapital | 38 478 | 4 066 975 | 3 127 753 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 20 000 | 2 286 000 | 7 569 540 |
| Rörelseresultat | 17 604 | −1 491 627 | −940 639 |
| Resultat före skatt | 17 604 | −1 491 553 | −939 222 |
| Årets resultat | 13 478 | −1 491 553 | −939 222 |
| Personalkostnader | — | 2 024 433 | 5 377 189 |
| Avskrivningar | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | — | 4 | 9 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Cetti AB
Översikt
Cetti AB (org.nr 559298-0014) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Uppsala. Bransch enligt SCB: dataprogrammering (SNI 62100).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2023 var 7 569 540 kr, vilket är 231 % mer än året innan (2 286 000 kr). Från 2021 till 2023 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 1 845 % per år. Räkenskapsåret 2023 gav en förlust på 939 222 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2023: 9 (året innan: 4). Nettoomsättningen per anställd var 841 060 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2023 var balansomslutningen 5 994 610 kr och det egna kapitalet 3 127 753 kr (soliditet 52,2 %).
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2023.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 6 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.