Restaurang Pärlan i Örträsk ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 200 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 604 844 | 716 681 | 641 798 | 863 338 | 621 634 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 604 844 | 716 681 | 641 798 | 863 338 | 621 634 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 400 466 | 286 247 | 305 139 | 208 615 | 235 240 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 455 666 | 410 947 | 450 839 | 454 615 | 410 540 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 124 178 | 156 556 | 35 225 | 217 764 | 2 371 |
| Summa eget kapital | 149 178 | 305 734 | 190 959 | 408 723 | 211 094 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 415 000 | 2 505 000 | 2 776 000 | 2 964 000 | 2 582 000 |
| Rörelseresultat | 214 721 | 269 124 | 70 883 | 381 958 | −59 892 |
| Resultat före skatt | 158 369 | 199 581 | 48 314 | 279 784 | 9 447 |
| Årets resultat | 124 178 | 156 556 | 35 225 | 217 764 | 2 371 |
| Personalkostnader | 463 578 | 817 102 | 1 011 793 | 966 441 | 919 982 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 2 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | 150 000 | — | 200 000 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Restaurang Pärlan i Örträsk AB
Översikt
Restaurang Pärlan i Örträsk AB (org.nr 559297-9529) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Örträsk. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 582 000 kr, vilket är 12,9 % mindre än året innan (2 964 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 16,2 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 2 371 kr (0,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 3. Nettoomsättningen per anställd var 860 667 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 621 634 kr och det egna kapitalet 211 094 kr (soliditet 34,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.