EGM ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenIngen utdelning föreslogs.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 691 174 | 654 382 | 537 844 | 615 624 | 872 755 | 649 982 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 115 670 | 135 905 | 90 601 | 58 876 | 0 |
| Summa tillgångar | 691 174 | 770 052 | 673 749 | 706 225 | 931 631 | 649 982 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 451 608 | 432 854 | 602 165 | 635 572 | 608 389 | 636 882 |
| Långfristiga skulder | — | — | 42 090 | 0 | 21 193 | 0 |
| Summa skulder | 515 608 | 496 854 | 644 255 | 635 572 | 629 582 | 636 882 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 150 566 | 97 632 | −213 704 | 41 159 | 231 395 | −343 200 |
| Summa eget kapital | 175 566 | 273 198 | 29 494 | 70 653 | 302 049 | 13 100 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 231 000 | 3 423 000 | 4 060 000 | 3 949 000 | 4 048 000 | 3 232 000 |
| Rörelseresultat | 254 614 | 137 610 | −268 198 | 53 343 | 265 903 | −338 503 |
| EBITDA | 254 614 | 144 158 | −238 433 | 85 059 | 297 628 | −312 058 |
| Resultat före skatt | 190 614 | 129 323 | −213 704 | 41 159 | 258 263 | −343 200 |
| Årets resultat | 150 566 | 97 632 | −213 704 | 41 159 | 231 395 | −343 200 |
| Personalkostnader | 0 | 1 368 619 | 2 394 764 | 2 235 458 | 2 072 520 | 1 557 466 |
| Avskrivningar | 0 | 6 548 | 29 765 | 31 716 | 31 725 | 26 445 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 0 | 2 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | 80 000 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: EGM AB
Översikt
EGM AB (org.nr 559296-9363) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Uddevalla. Bransch enligt SCB: måleriarbeten (SNI 43341).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 3 232 000 kr, vilket är 20,2 % mindre än året innan (4 048 000 kr). Från 2021 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 21,3 % per år. Räkenskapsåret 2026 gav en förlust på 343 200 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 3. Nettoomsättningen per anställd var 1 077 333 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 649 982 kr och det egna kapitalet 13 100 kr (soliditet 2,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.