Entreprenadservice Maskin Södertälje ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 182 447 | 26 555 | 23 551 | 1 251 750 | 1 665 728 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | 620 000 | 532 041 |
| Summa tillgångar | 182 447 | 26 555 | 23 551 | 1 871 750 | 2 197 769 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 154 584 | 9 306 | 2 867 | 1 170 278 | 1 306 551 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 154 584 | 9 306 | 2 867 | 1 282 278 | 1 508 551 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 2 863 | −43 614 | −3 566 | 268 788 | 229 746 |
| Summa eget kapital | 27 863 | 17 249 | 20 684 | 589 472 | 689 218 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 691 000 | 874 000 | 0 | 999 000 | 1 771 000 |
| Rörelseresultat | 3 915 | −42 611 | −3 409 | 460 469 | 379 520 |
| EBITDA | — | — | — | — | 503 520 |
| Resultat före skatt | 3 669 | −43 614 | −3 566 | 338 512 | 289 387 |
| Årets resultat | 2 863 | −43 614 | −3 566 | 268 788 | 229 746 |
| Personalkostnader | 652 914 | 825 307 | 0 | 315 408 | 0 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | 124 000 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Entreprenadservice Maskin Södertälje AB
Översikt
Entreprenadservice Maskin Södertälje AB (org.nr 559296-5403) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Södertälje. Bransch enligt SCB: personaluthyrning (SNI 78201).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 771 000 kr, vilket är 77,3 % mer än året innan (999 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 26,5 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 229 746 kr (13,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 197 769 kr och det egna kapitalet 689 218 kr (soliditet 31,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.