Uppsala Byggcraft ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 1 300 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2022–2024
| 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 1 421 424 | 2 362 112 | 6 364 840 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | 127 781 |
| Summa tillgångar | 1 421 424 | 2 362 112 | 6 492 621 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 1 313 557 | 1 800 355 | 3 045 523 |
| Långfristiga skulder | — | — | 1 970 112 |
| Summa skulder | 1 313 557 | 1 800 355 | 5 015 635 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −1 996 107 | 453 889 | 1 315 229 |
| Summa eget kapital | 107 867 | 561 757 | 1 476 986 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 11 526 000 | 7 232 000 | 30 636 000 |
| Rörelseresultat | −1 987 117 | 471 913 | 1 389 671 |
| EBITDA | — | — | 1 461 119 |
| Resultat före skatt | −1 996 107 | 453 889 | 1 315 229 |
| Årets resultat | −1 996 107 | 453 889 | 1 315 229 |
| Personalkostnader | 9 522 669 | 3 761 723 | 2 157 047 |
| Avskrivningar | — | — | 71 448 |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | 17 | 6 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | 400 000 | 1 300 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Uppsala Byggcraft AB
Översikt
Uppsala Byggcraft AB (org.nr 559296-2822) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Uppsala. Bransch enligt SCB: byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 30 636 000 kr, vilket är 324 % mer än året innan (7 232 000 kr). Från 2022 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 63,0 % per år. Årets resultat 2024 var en vinst på 1 315 229 kr (4,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 2 (året innan: 6). Nettoomsättningen per anställd var 15 318 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 6 492 621 kr och det egna kapitalet 1 476 986 kr (soliditet 22,7 %). Årsredovisningen för 2024 föreslår en utdelning på 1 300 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.