Dennis Adler Fastighets ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 388 396 | 229 801 | 568 358 | 944 055 |
| Summa anläggningstillgångar | 4 406 855 | 7 728 966 | 7 729 285 | 7 656 315 |
| Summa tillgångar | 4 795 251 | 7 958 767 | 8 297 643 | 8 600 370 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 183 367 | 334 508 | 561 303 | 557 444 |
| Långfristiga skulder | 4 586 782 | 7 472 557 | 7 204 105 | 6 994 150 |
| Summa skulder | 4 770 149 | 7 845 565 | 7 917 208 | 7 865 578 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 102 | 88 100 | 267 234 | 354 356 |
| Summa eget kapital | 25 102 | 113 202 | 380 435 | 734 792 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 530 000 | 838 000 | 1 305 000 | 1 446 000 |
| Rörelseresultat | −169 396 | 252 382 | 639 843 | 782 526 |
| EBITDA | −92 676 | 330 271 | 755 721 | 899 396 |
| Resultat före skatt | 1 263 | 112 142 | 337 327 | 447 235 |
| Årets resultat | 102 | 88 100 | 267 234 | 354 356 |
| Personalkostnader | 158 613 | 88 288 | 144 325 | 120 261 |
| Avskrivningar | 76 720 | 77 889 | 115 878 | 116 870 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Dennis Adler Fastighets AB
Översikt
Dennis Adler Fastighets AB (org.nr 559295-2054) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2021 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Vara. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 446 000 kr, vilket är 10,8 % mer än året innan (1 305 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 39,7 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 354 356 kr (24,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2025. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 8 600 370 kr och det egna kapitalet 734 792 kr (soliditet 8,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.