Hissmontagen Mälardalen ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 316 124 | 382 353 | 451 335 | 446 753 | 438 942 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | 785 173 |
| Summa tillgångar | 316 124 | 382 353 | 451 335 | 446 753 | 1 224 115 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 100 039 | 78 728 | 30 728 | 30 230 | 57 673 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | 644 231 |
| Summa skulder | 100 039 | 78 728 | 30 728 | 30 230 | 701 904 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 191 085 | 87 540 | 116 982 | 20 916 | 105 688 |
| Summa eget kapital | 216 085 | 303 625 | 420 607 | 416 523 | 522 211 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 032 619 | 1 002 385 | 1 175 832 | 965 681 | 1 252 482 |
| Rörelseresultat | 243 695 | 110 776 | 147 900 | 26 629 | 132 724 |
| EBITDA | — | — | — | — | 146 032 |
| Resultat före skatt | 243 504 | 110 772 | 147 556 | 26 640 | 133 201 |
| Årets resultat | 191 085 | 87 540 | 116 982 | 20 916 | 105 688 |
| Personalkostnader | 454 902 | 508 918 | 583 004 | 591 484 | 563 458 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | 13 308 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | 0 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Hissmontagen Mälardalen AB
Översikt
Hissmontagen Mälardalen AB (org.nr 559294-3095) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Eskilstuna. Bransch enligt SCB: andra bygginstallationer (SNI 43240).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 252 482 kr, vilket är 29,7 % mer än året innan (965 681 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 4,9 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 105 688 kr (8,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 252 482 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 224 115 kr och det egna kapitalet 522 211 kr (soliditet 42,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.