Österlens vingårdspark Tygeå ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2025
| 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 591 431 | 394 224 | 371 235 |
| Summa anläggningstillgångar | 638 994 | 616 778 | 483 145 |
| Summa tillgångar | 1 230 425 | 1 011 002 | 854 380 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 843 884 | −8 005 | 0 |
| Långfristiga skulder | 0 | 992 963 | 827 963 |
| Summa skulder | 943 884 | 984 958 | 827 963 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 256 087 | −131 496 | −179 627 |
| Summa eget kapital | 286 541 | 26 044 | 26 417 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 161 000 | 106 000 | 65 000 |
| Rörelseresultat | 356 644 | −232 542 | −179 626 |
| EBITDA | 446 939 | −125 278 | −45 992 |
| Resultat före skatt | 257 485 | −130 919 | −179 627 |
| Årets resultat | 256 087 | −131 496 | −179 627 |
| Personalkostnader | — | — | — |
| Avskrivningar | 90 295 | 107 264 | 133 634 |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Österlens vingårdspark Tygeå AB
Översikt
Österlens vingårdspark Tygeå AB (org.nr 559294-1917) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Löderup. Bransch enligt SCB: framställning av vin från druvor (SNI 11020).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 65 000 kr, vilket är 38,7 % mindre än året innan (106 000 kr). Från 2023 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 36,5 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 179 627 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 3 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 854 380 kr och det egna kapitalet 26 417 kr (soliditet 3,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.