Hermelins grönsaker ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 150 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 936 000 | 4 770 000 | 4 947 000 | 4 997 000 | 6 004 000 |
| Årets resultat | 95 140 | 257 583 | 58 962 | 58 456 | 19 504 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 536 027 | 907 157 | 1 686 981 | 1 075 099 | 788 743 |
| Summa skulder | 390 887 | 504 434 | 1 375 296 | 904 958 | 599 098 |
| Summa eget kapital | 145 140 | 402 723 | 311 685 | 170 141 | 189 645 |
| Anställda | 4 | 6 | 6 | 6 | 7 |
| Föreslagen utdelning | — | 150 000 | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Hermelins grönsaker AB
Översikt
Hermelins grönsaker AB (org.nr 559293-7287) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Skänninge. Bransch enligt SCB: odling av grönsaker (köksväxter) på friland (SNI 01133).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 6 004 000 kr, vilket är 20,2 % mer än året innan (4 997 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 11,1 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 19 504 kr (0,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 7 (året innan: 6). Nettoomsättningen per anställd var 857 714 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 788 743 kr och det egna kapitalet 189 645 kr (soliditet 24,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.