BMA Packservice ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 6 760 | 56 771 | 98 465 | 107 851 | 135 392 |
| Summa anläggningstillgångar | 66 880 | 50 160 | 33 440 | 16 720 | 0 |
| Summa tillgångar | 73 640 | 106 931 | 131 905 | 124 571 | 135 392 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | −5 104 | 29 154 | 34 940 | 19 739 | 46 360 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | −5 104 | 29 154 | 34 940 | 19 739 | 46 360 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 53 744 | −967 | 23 813 | 7 868 | −15 801 |
| Summa eget kapital | 78 744 | 77 777 | 96 965 | 104 832 | 89 032 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 928 000 | 845 000 | 1 220 000 | 987 000 | 870 000 |
| Rörelseresultat | 70 599 | 1 526 | 40 361 | 15 077 | 49 |
| EBITDA | 87 319 | 18 246 | 57 081 | 31 797 | 16 769 |
| Resultat före skatt | 70 083 | 1 062 | 38 828 | 15 281 | −4 558 |
| Årets resultat | 53 744 | −967 | 23 813 | 7 868 | −15 801 |
| Personalkostnader | 618 543 | 500 302 | 648 832 | 549 947 | 470 493 |
| Avskrivningar | 16 720 | 16 720 | 16 720 | 16 720 | 16 720 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: BMA Packservice AB
Översikt
BMA Packservice AB (org.nr 559293-7279) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Landskrona. Bransch enligt SCB: flyttjänster (SNI 49420).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 870 000 kr, vilket är 11,9 % mindre än året innan (987 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 1,6 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 15 801 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 435 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 135 392 kr och det egna kapitalet 89 032 kr (soliditet 65,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.