Textil & marknadsföring i Söderköping ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2024
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 309 146 | 546 928 | 680 883 | 573 918 |
| Summa anläggningstillgångar | 89 598 | 67 198 | 49 168 | 25 768 |
| Summa tillgångar | 398 744 | 614 126 | 730 051 | 599 686 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 187 961 | 284 635 | 567 131 | 531 918 |
| Långfristiga skulder | 185 185 | 144 444 | 48 148 | 0 |
| Summa skulder | 373 146 | 478 832 | 615 279 | 531 918 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 598 | 109 696 | −20 522 | −161 003 |
| Summa eget kapital | 25 598 | 135 294 | 114 772 | 67 768 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 347 000 | 909 000 | 1 157 000 | 977 165 |
| Rörelseresultat | 12 561 | 207 504 | −53 995 | −143 428 |
| EBITDA | 34 961 | 229 904 | −30 965 | −120 028 |
| Resultat före skatt | 912 | 138 725 | −19 910 | −161 003 |
| Årets resultat | 598 | 109 696 | −20 522 | −161 003 |
| Personalkostnader | 63 179 | 649 016 | 1 098 230 | 858 878 |
| Avskrivningar | 22 400 | 22 400 | 23 030 | 23 400 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | 1 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Textil & marknadsföring i Söderköping AB
Översikt
Textil & marknadsföring i Söderköping AB (org.nr 559293-4847) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Söderköping. Bransch enligt SCB: tillverkning av andra tekniska textilier och industritextilier (SNI 13960).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 977 165 kr, vilket är 15,5 % mindre än året innan (1 157 000 kr). Från 2021 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 41,2 % per år. Räkenskapsåret 2024 gav en förlust på 161 003 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 2 (året innan: 1). Nettoomsättningen per anställd var 488 583 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 599 686 kr och det egna kapitalet 67 768 kr (soliditet 11,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.