AMR Group ABAktiv

559293-0803AktiebolagRegistrerat 2020BRANDBERGEN

Finansiell översikt

7 629 114 kr−21,7%
Omsättning 2023
+29,3%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2021–2023
02,5 mn5 mn7,5 mn10 mn202120222023

Nyckeltal

2023
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
01 mn2 mn202120222023
Sammanställning av årsredovisningar2021–2023
202120222023
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar1 072 6021 476 9101 188 080
Summa anläggningstillgångar62 22249 4220
Summa tillgångar1 134 8241 526 3321 188 080
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder986 301879 304649 306
Långfristiga skulder———
Summa skulder986 301879 304649 306
Aktiekapital25 00025 00025 000
Balanserat resultat———
Årets resultat (eget kapital)123 523498 505−108 254
Summa eget kapital148 523647 028538 774
Resultaträkning
Nettoomsättning4 562 0009 738 6277 629 114
Rörelseresultat159 631638 404−104 597
EBITDA161 409651 204−104 597
Resultat före skatt159 438635 554−108 254
Årets resultat123 523498 505−108 254
Personalkostnader3 608 6917 468 1544 866 125
Avskrivningar1 77812 8000
Övriga nyckeltal
Anställda141735
Föreslagen utdelning——0

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: AMR Group AB

Översikt

AMR Group AB (org.nr 559293-0803) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Brandbergen. Bransch enligt SCB: byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2023 var 7 629 114 kr, vilket är 21,7 % mindre än året innan (9 738 627 kr). Från 2021 till 2023 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 29,3 % per år. Räkenskapsåret 2023 gav en förlust på 108 254 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2023: 35 (året innan: 17). Nettoomsättningen per anställd var 217 975 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2023 var balansomslutningen 1 188 080 kr och det egna kapitalet 538 774 kr (soliditet 45,3 %).

Värt att notera

Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2023.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.