Nordahl VVS ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 375 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 882 697 | 1 402 100 | 807 550 | 643 648 | 809 755 |
| Summa anläggningstillgångar | 127 500 | 162 900 | 464 138 | 455 897 | 458 644 |
| Summa tillgångar | 1 010 197 | 1 565 000 | 1 271 688 | 1 099 545 | 1 268 399 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 211 408 | 268 823 | 136 987 | 80 537 | 162 713 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 211 408 | 268 823 | 136 987 | 80 537 | 162 713 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 773 789 | 697 388 | 138 524 | 134 307 | 286 678 |
| Summa eget kapital | 798 789 | 1 296 177 | 1 134 701 | 1 019 008 | 1 105 686 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 345 000 | 3 469 000 | 2 138 000 | 1 993 000 | 2 256 000 |
| Rörelseresultat | 987 266 | 878 344 | 173 541 | 162 973 | 359 368 |
| EBITDA | 1 007 766 | 902 944 | 209 051 | 231 213 | 427 608 |
| Resultat före skatt | 987 266 | 878 321 | 174 314 | 163 083 | 361 044 |
| Årets resultat | 773 789 | 697 388 | 138 524 | 134 307 | 286 678 |
| Personalkostnader | 244 710 | 634 800 | 680 443 | 599 498 | 674 635 |
| Avskrivningar | 20 500 | 24 600 | 35 510 | 68 240 | 68 240 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 |
| Föreslagen utdelning | 200 000 | 300 000 | 250 000 | 200 000 | 375 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Nordahl VVS AB
Översikt
Nordahl VVS AB (org.nr 559292-6421) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Grillby. Bransch enligt SCB: värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 256 000 kr, vilket är 13,2 % mer än året innan (1 993 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 1,0 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 286 678 kr (12,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2 (året innan: 1). Nettoomsättningen per anställd var 1 128 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 268 399 kr och det egna kapitalet 1 105 686 kr (soliditet 87,2 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 375 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.