Paintinator ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 90 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 177 732 | 146 940 | 190 936 | 354 912 | 87 583 |
| Summa anläggningstillgångar | 9 405 | 5 225 | 1 045 | 0 | 165 600 |
| Summa tillgångar | 187 137 | 152 165 | 191 981 | 354 912 | 253 183 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 69 813 | 138 906 | 123 490 | 134 033 | 110 420 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | 165 004 | 110 008 |
| Summa skulder | 69 813 | 138 906 | 123 490 | 299 037 | 220 428 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 92 324 | −57 065 | 55 232 | −12 616 | −23 120 |
| Summa eget kapital | 117 324 | 13 259 | 68 491 | 55 875 | 32 755 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 278 000 | 1 373 000 | 1 482 000 | 921 000 | 724 000 |
| Rörelseresultat | 118 967 | −57 051 | 57 971 | −12 129 | −7 968 |
| EBITDA | 123 147 | −52 871 | 62 151 | −11 084 | 33 432 |
| Resultat före skatt | 118 534 | −57 065 | 58 276 | −13 461 | −23 120 |
| Årets resultat | 92 324 | −57 065 | 55 232 | −12 616 | −23 120 |
| Personalkostnader | 376 743 | 530 726 | 523 019 | 458 270 | 401 559 |
| Avskrivningar | 4 180 | 4 180 | 4 180 | 1 045 | 41 400 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | 90 000 | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Paintinator AB
Översikt
Paintinator AB (org.nr 559292-6314) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Saltsjöbaden. Bransch enligt SCB: måleriarbeten (SNI 43341).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 724 000 kr, vilket är 21,4 % mindre än året innan (921 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 13,2 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 23 120 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 724 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 253 183 kr och det egna kapitalet 32 755 kr (soliditet 12,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.