P Wallins bygg och fastighetsservice ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 470 479 | 623 615 | 671 869 | 571 875 |
| Summa anläggningstillgångar | 193 835 | 142 935 | 220 643 | 153 951 |
| Summa tillgångar | 664 314 | 766 550 | 892 512 | 725 826 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 399 915 | 283 265 | 672 050 | 419 173 |
| Långfristiga skulder | 40 515 | — | — | — |
| Summa skulder | 466 037 | 385 890 | 672 050 | 419 173 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 59 935 | 182 384 | −160 199 | 86 191 |
| Summa eget kapital | 198 277 | 380 660 | 220 462 | 306 653 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 2 299 000 | 2 489 000 | 3 892 000 | 2 357 000 |
| Rörelseresultat | 102 009 | 307 497 | −250 186 | 92 945 |
| EBITDA | 117 438 | 358 397 | −195 494 | 159 637 |
| Resultat före skatt | 76 374 | 229 980 | −160 199 | 86 191 |
| Årets resultat | 59 935 | 182 384 | −160 199 | 86 191 |
| Personalkostnader | 483 418 | 471 332 | 1 369 382 | 789 679 |
| Avskrivningar | 15 429 | 50 900 | 54 692 | 66 692 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 1 | 1 | 4 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: P Wallins bygg och fastighetsservice AB
Översikt
P Wallins bygg och fastighetsservice AB (org.nr 559291-4005) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Vätö. Bransch enligt SCB: byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 357 000 kr, vilket är 39,4 % mindre än året innan (3 892 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 0,8 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 86 191 kr (3,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2 (året innan: 4). Nettoomsättningen per anställd var 1 178 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 725 826 kr och det egna kapitalet 306 653 kr (soliditet 42,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.