Hellrock ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 400 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 217 701 | 217 601 | 217 601 | 427 899 | 427 964 |
| Summa anläggningstillgångar | — | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Summa tillgångar | 217 701 | 217 701 | 217 701 | 427 999 | 428 064 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | — | — | 190 000 | 59 | 400 059 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 0 | 0 | 190 000 | 59 | 400 059 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 192 701 | 0 | — | 400 239 | 65 |
| Summa eget kapital | 217 701 | 217 701 | 27 701 | 427 940 | 28 005 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −7 299 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat före skatt | 192 701 | 0 | 0 | 400 298 | 65 |
| Årets resultat | 192 701 | 0 | — | 400 239 | 65 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 190 000 | — | 400 000 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Hellrock AB
Översikt
Hellrock AB (org.nr 559290-2604) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Västerås.
Ekonomi
Räkenskapsåret 2025 hade företaget ingen nettoomsättning. Årets resultat 2025 var en vinst på 65 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 428 064 kr och det egna kapitalet 28 005 kr (soliditet 6,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.