Vallbacksgården ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 76 459 | 224 051 | 332 819 | 389 867 | 421 115 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | 309 952 | 252 099 |
| Summa tillgångar | 76 459 | 224 051 | 332 819 | 699 819 | 673 214 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 10 086 | 31 542 | 78 855 | 54 445 | 166 492 |
| Långfristiga skulder | — | — | −30 622 | 233 608 | 82 462 |
| Summa skulder | 10 086 | 31 542 | 48 233 | 288 053 | 248 954 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 41 373 | 126 136 | 108 380 | 129 420 | 12 494 |
| Summa eget kapital | 66 373 | 192 509 | 284 586 | 411 766 | 424 260 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 172 657 | 652 429 | 1 302 369 | 1 375 464 | 1 491 363 |
| Rörelseresultat | 52 158 | 159 245 | 145 971 | 183 044 | 33 724 |
| EBITDA | — | — | — | 289 095 | 121 577 |
| Resultat före skatt | 52 106 | 159 243 | 137 537 | 163 585 | 17 814 |
| Årets resultat | 41 373 | 126 136 | 108 380 | 129 420 | 12 494 |
| Personalkostnader | — | 208 559 | 614 624 | 637 181 | 886 473 |
| Avskrivningar | — | — | — | 106 051 | 87 853 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | 0 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Vallbacksgården AB
Översikt
Vallbacksgården AB (org.nr 559290-2091) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Älvkarleby.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 491 363 kr, vilket är 8,4 % mer än året innan (1 375 464 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 71,4 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 12 494 kr (0,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 673 214 kr och det egna kapitalet 424 260 kr (soliditet 63,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.