Gnesta Hantverksbageri ABAktiv

559289-1815AktiebolagRegistrerat 2020JÄRNA

Finansiell översikt

723 000 kr+15,1%
Omsättning 2024/25
+20,1%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2020/21–2024/25
0200 tusen400 tusen600 tusen800 tusen2020/212021/222022/232023/242024/25

Nyckeltal

2024/25
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0100 tusen200 tusen300 tusen2020/212021/222022/232023/242024/25
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
2020/212021/222022/232023/242024/25
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar79 75693 45078 02182 90580 254
Summa anläggningstillgångar124 44093 33062 22031 1100
Summa tillgångar204 196186 780140 241114 01580 254
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder70 24067 63272 38451 29530 890
Långfristiga skulder108 33643 34410 8480—
Summa skulder178 575110 97683 23251 29530 891
Aktiekapital25 00025 00025 00025 00025 000
Balanserat resultat—————
Årets resultat (eget kapital)−61 37950 183−18 7955 711−17 857
Summa eget kapital25 62175 80457 00962 72049 363
Resultaträkning
Nettoomsättning347 000555 000646 000628 000723 000
Rörelseresultat−56 47757 092−12 9218 863−17 663
EBITDA−25 36788 20218 18939 97313 447
Resultat före skatt−61 37950 183−18 7955 711−17 857
Årets resultat−61 37950 183−18 7955 711−17 857
Personalkostnader66 07860 577251 892169 628289 511
Avskrivningar31 11031 11031 11031 11031 110
Övriga nyckeltal
Anställda11111
Föreslagen utdelning—————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Gnesta Hantverksbageri AB

Översikt

Gnesta Hantverksbageri AB (org.nr 559289-1815) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Järna. Bransch enligt SCB: tillverkning av mjukt matbröd och färska bakverk (SNI 10710).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 723 000 kr, vilket är 15,1 % mer än året innan (628 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 20,1 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 17 857 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 723 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 80 254 kr och det egna kapitalet 49 363 kr (soliditet 61,5 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.