Stavsnäs Padelclub ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 49 493 | 89 051 | 97 472 | 273 442 | 331 488 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 189 328 | 1 142 536 | 991 421 | 929 457 | 888 148 |
| Summa tillgångar | 1 238 821 | 1 231 587 | 1 088 893 | 1 202 899 | 1 219 636 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 1 205 805 | 1 196 535 | 100 000 | 100 137 | 108 890 |
| Långfristiga skulder | — | — | 940 000 | 1 040 000 | 1 040 000 |
| Summa skulder | 1 205 805 | 1 196 535 | 1 040 000 | 1 140 137 | 1 148 890 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 8 016 | −117 964 | −186 159 | 13 869 | 7 984 |
| Summa eget kapital | 33 016 | 35 052 | 48 893 | 62 762 | 70 746 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 340 282 | 230 009 | 129 966 | 103 981 | 80 487 |
| Rörelseresultat | 11 388 | −57 964 | −126 199 | 13 769 | 7 966 |
| EBITDA | 143 535 | 83 668 | 24 916 | 75 733 | 49 275 |
| Resultat före skatt | 11 388 | −117 964 | −186 159 | 13 869 | 7 984 |
| Årets resultat | 8 016 | −117 964 | −186 159 | 13 869 | 7 984 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 132 147 | 141 632 | 151 115 | 61 964 | 41 309 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Stavsnäs Padelclub AB
Översikt
Stavsnäs Padelclub AB (org.nr 559288-5239) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Stavsnäs. Bransch enligt SCB: uthyrning och leasing av fritids- och sportutrustning (SNI 77210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 80 487 kr, vilket är 22,6 % mindre än året innan (103 981 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 30,3 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 7 984 kr (9,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 5 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2025. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 219 636 kr och det egna kapitalet 70 746 kr (soliditet 5,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.