R Assistans Investment ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2026Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 150 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 307 781 | 371 361 | 679 826 | 728 635 | 349 827 |
| Summa anläggningstillgångar | 21 875 | 38 589 | 27 308 | 16 027 | 4 746 |
| Summa tillgångar | 329 656 | 409 950 | 707 134 | 744 662 | 354 573 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 170 505 | 184 271 | 411 544 | 432 102 | 27 660 |
| Långfristiga skulder | 70 741 | 27 699 | 32 817 | 11 449 | 77 812 |
| Summa skulder | 241 246 | 211 970 | 444 361 | 443 551 | 105 472 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 63 410 | 109 570 | 64 793 | 138 339 | 47 990 |
| Summa eget kapital | 88 410 | 197 980 | 262 773 | 301 111 | 249 101 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 6 | 6 | 12 | 6 | 8 |
| Rörelseresultat | 92 691 | 141 189 | 81 617 | 176 925 | 63 882 |
| EBITDA | 99 230 | 152 470 | 92 898 | 188 206 | 75 163 |
| Resultat före skatt | 83 851 | 141 244 | 82 785 | 177 656 | 61 169 |
| Årets resultat | 63 410 | 109 570 | 64 793 | 138 339 | 47 990 |
| Personalkostnader | 1 361 782 | 1 017 266 | 1 409 614 | 1 753 577 | 1 126 014 |
| Avskrivningar | 6 539 | 11 281 | 11 281 | 11 281 | 11 281 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 4 | 6 |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 100 000 | 100 000 | 150 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: R Assistans Investment AB
Översikt
R Assistans Investment AB (org.nr 559288-1113) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 5 år. Säte enligt registret: Ystad.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 8 kr, vilket är 33,3 % mer än året innan (6 kr). Från 2022 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 7,5 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 47 990 kr (599 875 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 6 (året innan: 4). Nettoomsättningen per anställd var 1 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 354 573 kr och det egna kapitalet 249 101 kr (soliditet 70,3 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 150 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.